Vprašanje:
Odgovor:
Zaradi narave ali organizacije dela ali potreb uporabnikov je delovni čas lahko neenakomerno razporejen. Pri neenakomerni razporeditvi ter začasni prerazporeditvi polnega delovnega časa delovni čas ne sme trajati več kot 56 ur na teden.
Delavcu, ki opravlja delo v neenakomerni razporeditvi delovnega časa ali začasni prerazporeditvi delovnega časa in ki v času pred prenehanjem delovnega razmerja med koledarskim letom opravi več ur dela, kot je določeno za delo s polnim delovnim časom, se na njegovo zahtevo več opravljene ure preračunajo v delovne dni s polnim delovnim časom.
Pri neenakomerni razporeditvi ter začasni prerazporeditvi delovnega časa se upošteva polni delovni čas kot povprečna delovna obveznost v obdobju, ki ne sme biti daljše od šest mesecev.
Ti izračunani delovni dnevi se štejejo v delavčevo delovno dobo, kot če bi jih prebil na delu. Skupna delovna doba v koledarskem letu ne sme presegati 12 mesecev.
Tudi v tem primeru veljajo določbe o prepovedi dela preko polnega delovnega časa.
Starejši delavec lahko opravlja nadurno ali nočno le, če za to poda pisno soglasje.
e-obrazec - Soglasje delavca za nočno in/ali nadurno delo
Bi pa za konkretnejši odgovor morali imeti več podatkov o zadevi oz. morali preveriti določbe delavčeve pogodbe o zaposlitvi glede njegovega delovnega časa.
Več informacij najdete spodaj:
Informiran.si - Kdo in kdaj lahko opravlja nadurno delo?
