Vprašanje:
Odgovor:
Otrok ima pravico do stikov z obema staršema, oba starša imata pravico do stikov z otrokom. S stiki se zagotavljajo predvsem otrokove koristi.
Tisti od staršev, pri katerem otrok živi v varstvu in vzgoji, oziroma druga oseba, pri kateri otrok živi, mora opustiti vse, kar otežuje ali onemogoča otrokove stike. Prizadevati si mora za ustrezen odnos otroka do stikov z drugim od staršev oziroma s staršema. Tisti od staršev, ki izvršuje stike, mora opustiti vse, kar otežuje varstvo in vzgojo otroka.
Sodišče lahko pravico do stikov odvzame ali omeji samo, če je to potrebno zaradi varovanja otrokove koristi. Stiki niso v otrokovo korist, če pomenijo za otroka psihično obremenitev ali če se sicer z njimi ogroža njegov telesni ali duševni razvoj. Sodišče lahko odloči, da se stiki izvršujejo pod nadzorom tretje osebe ali da se ne izvajajo z osebnim srečanjem in druženjem, ampak na drug način, če sicer ne bi bila zagotovljena otrokova korist.
Kakšni stiki so v otrokovo korist, se presoja v vsakem primeru posebej. V kolikor je dogovor možen, se o stikih starša dogovorita. Če sodišče ugotovi, da sporazum ni v skladu s koristjo otrok, predlog zavrne.
Predlagamo, da se obrnete neposredno na svoj CSD, kjer vama bodo lahko pomagali najti skupno rešitev, ki bo v korist otrok.
Več informacij boste našli spodaj:
Informiran.si - Razpad zunajzakonske zveze - Kako se deli premoženje, uredi preživljanje otrok,...
Informiran.si - Ločitev - Kakšni so načini ločitve zakoncev in kakšni so postopki?
Informiran.si - Ločitev - Odgovori na pogosta vprašanja.
e-Priročnik - Kako do razveze zakonske zveze
