Vprašanje:
Odgovor:
Samostojni podjetnik odgovarja za svoje obveznosti z vsem svojim premoženjem ne glede ali gre za terjatve iz poslovanja ali iz naslova privatnega življenja.
Tako lahko upniki terjajo partnerja za njegove obveznosti, ki niso nastale iz poslovne aktivnosti tudi tako, da predlagajo izvršbo na premoženje, ki ga je ustvaril v okviru poslovanja. Seveda velja tudi obratno.
Kar se tiče registracije dejavnosti oz. odprtja s.p.-ja, omejitve opredeljuje 10.a člen Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1).
Glede poslovanja v času stečajnega postopka, lahko stečajni dolžnik po začetku postopka osebnega stečaja začne poslovati kot podjetnik ali zasebnik, če na njegov predlog sodišče dovoli poslovanje. To stori, je hkrati ali prej izdalo sklep o začetku postopka odpusta obveznosti in če je s stopnjo verjetnosti, ki presega 50 %, mogoče oceniti da stečajni dolžnik ni namerno povzročil svoje insolventnosti, in da ne bo posloval z izgubo.
V tem primeru lahko stečajni dolžnik zahteva tudi, da se iz stečajne mase izvzamejo stroji, oprema, zaloge materiala ali drugo premoženje stečajnega dolžnika, razen nepremičnin, ki je potrebno pri poslovanju.
e-obrazec - Predlog stečajnega dolžnika v osebnem stečaju za registracijo s.p.
Več o tem lahko preberete spodaj:
Informiran.si - Odgovori na najbolj pogosto zastavljena vprašanja o osebnem stečaju
Informiran.si - Glavne novosti na področju osebnega stečaja
Informiran.si - Kaj spada in kaj ne spada v stečajno maso v osebnem stečaju?
Informiran.si - Nekaj koristnih nasvetov, kaj storiti, ko smo prezadolženi
Informiran.si - Kako se izogniti hudim posledicam, ki jih lahko prinese izvršba.
