Brezplačni pravni nasveti objavljeni na MojMaliPravnik.net.

Vprašanje:

Dobil sem sklep o izvršbi, zaradi neporavnanih obveznosti, s strani Okrožnega sodišče v Ljubljani, oddelek za verodostojno listino. Trenutno ne morem plačati. Rok pa je 8 dni.
 

Odgovor:

V primeru, da je izvršba upravičena (da res dolgujete zahtevani znesek), potem se na žalost ne da storiti veliko.

Kontaktirajte upnika (osebo, ki ji dolgujete) in se poskusite dogovoriti za odlog plačila ali obročno plačilo dolga. Seveda v zameno, da umakne ali vsaj odloži izvršbo.

Najprej ga pokličite in se poskusite dogovoriti za osebni sestanek. Lahko mu pošljete tudi pisno prošnjo (e-obrazec: Prošnja dolžnika za obročno odplačilo / odlog dolga).

Pri tem se morate zavedati, da je kakršna koli odločitev upnka stvar njegove presoje. Vi lahko zgolj prosite in predlagate odlog ali obročno plačilo, ter poskusite prepričati upnika, da bo z dogovorm z Vami prišel do svojega denarja prej kot pa preko izvršbe.

Več o tem lahko preberete v spodnjih člankih:

Informiran.si - Nekaj koristnih nasvetov, kaj storiti, ko smo prezadolženi

Informiran.si - Kako se izogniti hudim posledicam, ki jih lahko prinese izvršba?

 

Če izvršba ni upravičena, pa vsekakor v roku 8 dni pošljite ugovor zoper sklep o izvršbi (e-obrazec: Ugovor zoper sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine ).

Več informacij najdete v spodnjem članku:

Informiran.si - Kako podati ugovor zoper sklep o izvršbi?

 

MojMaliPravnik
Brezplačni pravni odgovor

Vprašanje:

Zarubili so mi avtomobil, imam ga doma in grem z naslednjim mesecem v službo, morala bi registrirati. Denarja toliko nimam da bi dolg poravnala v celoti. Kaj narediti!
 

Odgovor:

Idelano bi bilo, da bi dolg poravnali. Če je le možno, se z upnikom dogovorite za odlog ali še bolje, za obročno odplačilo dolga.

Če boste začeli s službo, bi lahko dolg poplačali postopoma, upnik pa lahko začasno odloži izvršbo.

Druga možnost je da si denar za poplačilo dolga izposodite.

V nasprotnem primeru bo avtomobil prodan na dražbi, izkupiček pa bo šel za poplačilo dolga, obresti in stroškov izvršbe.

Več informacij najdete spodaj:

Informiran.si - Kako se izogniti hudim posledicam, ki jih lahko prinese izvršba

Informiran.si - Nekaj koristnih nasvetov, kaj storiti, ko smo prezadolženi

MojMaliPravnik
Brezplačni pravni odgovor

Ocena uporabnikov

Vprašanje:

Pred leti sem znancu vložil večjo vsoto denarja. Ob poteku sem ugotovil da je to prevara. Zanima me kakšen je postopek in možnost da denar terjam od oseb ki sem jim ga dal.
 
 

Odgovor:

Če gre res za goljufijo, potem lahko na policiji vložite prijavo zaradi poslovne goljufije.

Za samo izterjavo pa boste morali na pristojno sodišče najprej vložiti tožbo, za kar pa vsekakor predlagamo, da poiščete pomoč odvetnika.

Če ste bili ogoljufani, potem obstajajo dobre možnosti za dejansko izterjavo. Je pa res, da lahko postopek traja precej dolgo. Seveda pa mora obstajati tudi možnost končnega poplačila s strani dolžnika.

Če namreč dolžnik Vašega denarja (in tudi drugega premoženja) nima, potem kljub zmagi v sodnih postopkih ne boste poplačani (saj dolžniku sredstev za poplačilo ne bo od kje vzeti).

Več informacij lahko najdete na spodnjih povezavah:

Informiran.si - Nekaj koristnih nasvetov za izterjavo neplačnikov

Informiran.si - Kako izterjati neplačnike in kakšen je postopek izvršbe

Pravni e-Priročnik - Kako učinkovito izterjati dolg

MojMaliPravnik
Brezplačni pravni odgovor

Vprašanje:

Od leta 2011 sem vpisan v sodovih nepremičninah kot hipoteka zaradi izterjave glavnice 20 000€ kot upnik. Kaj moram storit da se izvrši dražba na nepremičninah?
 

Odgovor:

Če je terjatev hipotekarnega dolžnika že zapadla in ni bila poplačana, potem boste morali vložiti hipotekarno tožbo (v tem primeru predlagamo, da se obrnete na najbližjega odvetnika).

S pravnomočno sodbo boste pridobili izvršljivi naslov, na podlagi katerega boste lahko sprožili izvršilni postopek.

Če je pogodba že sklenjena v obliki izvršljivega notarskega zapisa, torej jo je setavil (in ne le overil) notar, potem lahko brez predhodne tožbe vložite izvršbo na podlagi izvršljivega naslova (e-obrazec: Predlog za izvršbo na podlagi izvršilnega naslova na nepremičnino, ki je vpisana v zemljiško knjigo).

MojMaliPravnik
Brezplačni pravni odgovor

Vprašanje:

Pozdravljeni,
mene pa zanima,če imam jaz blokiran TR in če me partner pooblasti na svoj TR ali zaradi mojega dolga blokirajo tudi njegov račun?
Hvala za odgovor in lep pozdrav.

 

Odgovor:

Načeloma ne. V izvršilnem postopku se blokirajo transakcijski računi dolžnika. Možev transakcijski račun bi v ostal njegov osebni račun (ne skupni) in ne bi padel v postopek izvršbe.

Seveda pa predhodno o vseh posledicah takšne pooblastitve preverite na moževi banki.

MojMaliPravnik
Brezplačni pravni odgovor

Pomagali smo že mnogim...:

 


Všečkaj MojMaliPravnik.net na Facebook-u in spremljaj najnovejše objavljene nasvete, ter ugodnosti in popuste za naše Facebook fane...

Všečkaj MojMaliPravnik.net na Facebook-u!